Each department has at least one individual designated as their department scheduler. This individual usually completes the SSR1000 and contacts the Schedule Desk with scheduling updates and requests.

To reserve classroom space or schedule a CRN, or if you have questions specific to your department’s academic schedule, contact your authorized representative below. They will contact the Schedule Desk in the Office of the Registrar. Requests for non-classroom spaces (e.g. Memorial Union, La Sells Stewart Center, Dixon Rec, etc.) should be directed to those offices.

Jump to:

 

Academic Learning Services
ALS Academic Learning Services Anna Bentley 7-7971
UEXP University Experience Anna Bentley 7-7971
Back to top
College of Agricultural Sciences
     Agricultural Education and Agricultural Sciences
AED Agriculture Education Elizabeth Thomas 7-2661
AG Agriculture (General) Elizabeth Thomas 7-2661
AGRI Agriculture Science Paul Dorres 7-5655
LEAD Leadership Elizabeth Thomas 7-2661
     Animal and Rangeland Sciences
ANS Animal Science Dodi Reesman 7-4761
RNG Rangeland Science Dodi Reesman 7-4761
     Department of Applied Economics
AEC Applied Economics Tjodie Richardson 7-1399
     Bioresource Research Program
BRR Bioresource Research Wanda Crannell 7-2999
     Department of Botany and Plant Pathology
BOT Botany and Plant Pathology Dianne Simpson 7-4147
BDS Biological Data Sciences Dianne Simpson 7-4147
     Department of Crop and Soil Science
CROP Crop Science Elaine Clark 7-5477
CSS Crop and Soil Science (EOU only) Elaine Clark 7-5477
PBG Plant Breeding and Genetics Elaine Clark 7-5477
SOIL Soil Science Elaine Clark 7-5477
     Entomology Program
ENT Entomology Elaine Clark 7-5477
     Department of Environmental and Molecular Toxicology
TOX Toxicology Mary Mucia 7-9079
     Department of Fisheries and Wildlife
FW Fisheries and Wildlife Sara Lopez (Tracy) 7-4531
     Department of Food Science and Technology
FST Food Science and Technology Deborah Gould 7-6486
     Department of Horticulture
HORT Horticulture Elaine Clark 7-5477
     Sustainability Program
SUS Sustainability Erica Elliott 7-5687
Back to top
College of Business
ACTG Accounting Carrie Stampe 7-5916
BA Business Administration Carrie Stampe 7-5916
DHE Design & Human Environment Carrie Stampe 7-5916
DSGN Design Carrie Stampe 7-5916
FIN Finance Carrie Stampe 7-5916
HM Hospitality Management (Cascades) Konnie Handschuch 541-322-3195
MGMT Management Carrie Stampe 7-5916
MRKT Marketing Carrie Stampe 7-5916
Back to top
College of Earth, Ocean, and Atmospheric Sciences
ATS Atmospheric Science Julie Barlow 7-6238
ENSC Environmental Science Undergraduate Julie Barlow 7-6238
Graduate Renee Freeman 7-1201
GEO Geosciences Julie Barlow 7-6238
GEOG Geography Julie Barlow 7-6238
GPH Geophysics Julie Barlow 7-6238
MRM Marine Resource Management Julie Barlow 7-6238
OC Oceanography Julie Barlow 7-6238
OEAS Ocean, Earth, & Atmospheric Sciences Julie Barlow 7-6238
Back to top
College of Education
AHE Adult Ed & Higher Ed Leadership Gosia Wojtas 7-4317
COUN Counseling Gosia Wojtas 7-4317
ED Education Carma Ganta 7-4661
SED Science and Math Education Carma Ganta 7-4661
Back to top
College of Engineering
ENGR Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
OP Outdoor Products (Cascades) Konnie Handschuch 541-322-3195
     School of Biological and Ecological Engineering
BEE Biological and Ecological Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
     School of Chemical, Biological, and Environmental Engineering
BIOE Bioengineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
CBEE Chemical, Biological, Environmental Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
CHE Chemical Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
ENVE Environmental Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
     School of Civil and Construction Engineering
ARE Architectural Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
CCE Civil and Construction Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
CE Civil Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
CEM Construction Engineering Management Angela Keeton / Julie Nist TBD
     School of Electrical Engineering and Computer Science
AI Artificial Intelligence Angela Keeton / Julie Nist TBD
CS Computer Science Angela Keeton / Julie Nist TBD
ECE Electrical and Computer Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
EECS Electrical Engineering and Computer Science Angela Keeton / Julie Nist TBD
SE Software Engineering (Cascades) Konnie Handschuch 541-322-3195
     School of Mechanical, Industrial, and Manufacturing Engineering
AAE Aeronautical and Astronautical Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
ESE Energy Systems Engineering (Cascades) Konnie Handschuch 541-322-3195
IE Industrial Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
HEST Humanitarian Engineering Sci & Tech Angela Keeton / Julie Nist TBD
MATS Materials Science Angela Keeton / Julie Nist TBD
ME Mechanical Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
MFGE Manufacturing Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
MIME Mech/Ind/Mfg Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
ROB Robotics Angela Keeton / Julie Nist TBD
     School of Nuclear Science and Engineering
NSE Nuclear Science and Engineering Angela Keeton / Julie Nist TBD
Back to top
College of Forestry
     Forest Ecosystems and Society
FES Forest Ecosystems and Society Misty Magers 7-1484
MNR Master of Natural Resources Misty Magers 7-1484
NR Natural Resources Misty Magers 7-1484
SNR Sustainable Natural Resources Misty Magers 7-1484
TRAL Tourism, Recreation, & Adventure Leadership Misty Magers 7-1484
     Forest Engineering, Resources, and Management
FE Forest Engineering Madison Dudley 7-1349
FOR Forestry Madison Dudley 7-1349
     Wood Science and Engineering
WSE Wood Science and Engineering Michelle Maller 7-4259
Back to top
College of Liberal Arts
AMS American Studies (Cascades) Konnie Handschuch 541-322-3195
EAH Environmental Arts & Humanities Carly Lettero 7-6198
LA Liberal Arts Cindy Wettengel 7-6233
LS Liberal Studies Cindy Wettengel 7-6233
MAST Marine Studies Kristin Milligan 7-2778
     School of Arts and Communication
ART Art Shannon Sauvage 7-2853
COMM Communication Kim Rossi 7-6115
GD Graphic Design Kim Rossi 7-6115
MUED Music Education Shannon Sauvage 7-2853
MUP Music Studio Instruction Shannon Sauvage 7-2853
MUS Music Shannon Sauvage 7-2853
NMC New Media Communications Kim Rossi 7-6115
TA Theatre Arts Shannon Sauvage 7-2853
     School of History, Philosophy, and Religion
HST History David Bishop 7-8918
HSTS History of Science David Bishop 7-8918
PAX Peace Studies David Bishop 7-8918
PHL Philosophy David Bishop 7-8918
REL Religious Studies David Bishop 7-8918
     School of Language, Culture, and Society
ANTH Anthropology Loretta Wardrip 7-1571
CSSA College Student Services Administration Loretta Wardrip 7-1571
ES Ethnic Studies Loretta Wardrip 7-1571
FCSJ Food in Culture & Social Justice Loretta Wardrip 7-1571
LING Linguistics Loretta Wardrip 7-1571
QS Queer Studies Loretta Wardrip 7-1571
SSCI Social Science (Cascades) Konnie Handschuch 541-322-3195
WGSS Women Studies Loretta Wardrip 7-1571
WLC World Languages and Cultures Loretta Wardrip 7-1571
  ARAB – Arabic; ASL - American Sign Language; ASN - Asian Languages and Culture; CHN – Chinese; FR – French; GER – German; HEBR – Hebrew; IT – Italian; JPN – Japanese; KOR – Korean; RUS – Russian; SPAN – Spanish
     School of Psychological Science
PSY Psychology Shirley Mann 7-1360
     School of Public Policy
ECON Economics Laura Relyea 7-2369
MPP Master of Public Policy Lena Cottam 7-5589
PPOL Public Policy Lena Cottam 7-5589
PS Political Science Lena Cottam 7-5589
SOC Sociology Cindy Huddleston 7-5371
     School of Writing, Literature, and Film
AJ Applied Journalism Felicia Phillips / Clare Braun 7-1667 / 7-3112
ENG English Felicia Phillips / Clare Braun 7-1667 / 7-3112
FILM Film Felicia Phillips / Clare Braun 7-1667 / 7-3112
WR Writing Felicia Phillips / Clare Braun 7-1667 / 7-3112
Back to top
College of Pharmacy
PHAR Pharmacy Amy Gagnon 7-5230
Back to top
College of Public Health and Human Sciences
     School of Social and Behavioral Health Sciences
HDFS Human Development and Family Sci Kara Keenan 7-2686
HHS Health and Human Sciences Nathaniel Hill 7-3222
     School of Biological and Population Health Sciences
H Public Health Kara Keenan 7-2686
KIN Kinesiology Kara Keenan 7-2686
NUTR Nutrition and Food Management Kara Keenan 7-2686
PAC Physical Activities Drew Ibarra 7-3222
PT Physical Therapy (Cascades) Konnie Handschuch 541-322-3195
College of Science
BB Biochemistry and Biophysics Anthony Reyna 7-4512
BI Biology Program Traci Durrell-Khalife 7-5335
BHS BioHealth Sciences Mary Fulton 7-1833
CH Chemistry Jeff Davis 7-6707
GS General Science Lower Division Traci Durrell-Khalife 7-5335
Upper Division Heather Arbuckle 7-4786
IB Integrative Biology Traci Durrell-Khalife 7-5335
MB Microbiology Mary Fulton 7-1833
MTH Mathematics Lisa Rogers 7-5132
PH Physics Lori Emmons 7-4355
ST Statistics Valarie Thrower 7-3883
Z Zoology Traci Durrell-Khalife 7-5335
Back to top
College of Veterinary Medicine
VMB Veterinary Medicine (Biomedical) Kate Scollan 7-4843
VMC Veterinary Medicine (Clinical) Kate Scollan 7-4843
Back to top
Defense Education
AS Aerospace Studies Lauri Potter 7-3291
MS Military Studies Cindy Rossi 7-3511
NS Naval Studies Lauri Morris 7-9298
Back to top
Graduate School
GRAD Graduate Education Maureen Childers 7-2033
IST Interdisciplinary Studies Trischa Goodnow 541-250-2604
WRE Water Resource Engineering Cat Mullins 7-2041
WRP Water Resource Policy and Mgmt Cat Mullins 7-2041
WRS Water Resource Research Cat Mullins 7-2041
Back to top
Overseas Studies
INTL International Degree Stephanie Gorlick 7-2884
Back to top
University Honors College
HC Honors College Brittany Sundberg 7-3027
Back to top

Other Contacts
Corvallis Campus Classroom Scheduling [email protected]
OSU Cascades Course and Classroom Scheduling Konnie Handschuch 541-322-3195
  All scheduling questions and requests for OSU Cascades Campus courses and classroom events can be directed to Konnie Handschuch.
Newport Campus (HMSC) Classroom Scheduling Tami O'Connor 541-867-0203
Portland Center Classroom Scheduling [email protected]
La Grande (EOU) Campus Scheduling Michelle Hines 541-962-3047
Ecampus Scheduling [email protected]
Educational Opportunities Program (EOP) Urmila Mali 7-3929
INTO OSU Scheduling (IEPA, IEPG, IEPH) Bobbi Becker 7-1994
OSU GO (Global Opportunities) Enrollment Manager Stephanie Gorlick 7-2884
Faculty-Led Programs Manager Julie Walkin 7-6407
Internships Manager Elizabeth Mills 7-1743
University Exploratory Studies Program (UESP) Kerry Kincanon 7-8144
Office of Academic Programs and Assessment
Curriculum Approvals
Janice Nave-Abele 7-1611
Meilianty Gunawan 7-9560
Catalog Coordinator [email protected]
Conference Services Deb Weitzman 7-9300
Disability Access Services (DAS) Traci Bentley-Townlin 7-8965
Office of Youth Safety and Compliance Eric Cardella 7-9362
Student Clubs and Organizations Danté Holloway 7-1562
Brittany Nefcy 7-2917
EHS - Fire Safety Officer Jim Patton 7-3066
Facilities Services - Work Coordination Center Travis Lafon 7-3138
Course Fees, Budget/Fiscal Planning Kayla Campbell 7-4763
Degree Partnership Programs ([email protected]) Rick DeBellis 7-2790
Center for Fraternity and Sorority Life Kelsey Elam-Geuting 7-5432
Information Services / Academic Technology Canvas Canvas Consultation 7-2121
Computer Classrooms ([email protected]) Richard Turk 7-4412
GP Classroom Technology and Milam Auditorium Unlocks Don DeMello 7-4122
Scheduling Clarissa Amundsen 7-2120
Media Production Media Services 7-2121
Public Safety Emergency Line 541-737-7000
Business Line 541-737-3010
Back to top

Revised 2021/06/23; for updates, contact [email protected].